Demencia ABC
Az oldal célja a közösségi oldalakon gyakran visszatérő kérdésekre hiteles válaszokat adni. Ha nem talál kérdésére a választ, kérem írja meg nekünk!
E-mail: feledhetetlen@feledhetetlen.com
Alvászavarok, altatók
Az alvás létfontosságú, nagyon aktív biológiai folyamat. Amikor alszunk fejlődünk, regenerálódunk, energiát termelünk, aktív az immunrendszerünk, rögzít a memóriánk, érzelmeinkkel tanulunk, stresszt kezelünk, lecsendesedünk. Mindez, az általános fizikai jólléthez elengedhetetlen.
Az alváshiány vagy a rossz minőségű alvás kárt okoz az agyi funkciókban. Négy nagy csoportja van az alvászavaroknak; az álmatlanság, alváselégtelenség, a nappali aluszékonyság, az alvás alatti rendellenes mozgásjelenségek és az alvás-ébrenlét ciklus zavarai.
Agresszió, mint a leggyakoribb BPSD tünet
A különböző eredetű demencia szindrómákat három fő tünetcsoport alkotja a gondolkodási (kognitív), érzelmi (affektív) és viselkedési tünetek. A demenciával élők agresszivitása a demencia szindróma érzelmi és viselkedési ((behavioral and psychological symptoms of dementia, BPSD) tünetcsoportjának egyik megnyilvánulása. A tünetek 20-90 %-os gyakorisággal fordulnak elő, a demencia súlyosságától és a demenciával élő élethelyzetétől függően.
Áldemencia
Az áldemencia alatt olyan tünetegyüttest értünk, amely a valódi demencia szindrómára jellemzően az emlékezés, a tanulás és az ezekkel összefüggő gondolkodási funkciók károsodásának tüneteit mutatja. Hátterében azonban kezelhető pszichiátriai zavar áll, amelynek javulásával, gyógyulásával a demenciára jellemző tünetek is megszűnhetnek.
Demensbarát környzet
A környezet, amiben élünk megkönnyíti és meg is nehezítheti mindennapi életünket. A mentálisan hanyatló személy a kognitív funkcióinak folyamatos elvesztésével küzd. A környezet segíthet a meglévő funkciók éberen tartásában, az elvesztettek esetében pedig azok hiányából eredő problémák megelőzésében és kezelésében.
Életvégi döntések
Az életvégi döntéseket egyre inkább befolyásolják a betegjogok, elsősorban az önrendelkezési jog. Az emberek szeretnének egyénileg dönteni a saját sorsukról, az életük végén, igy egyre nagyobb jelentőséget kap az életmeghosszabbító kezelésekről való lemondás, az életvégi ellátás tervezése és a hospice-palliatív ellátás.
Gyász
Definíció szerint a gyász valamilyen veszteség által kiváltott természetes reakció, valamint a veszteség következtében létrejövő magatartási formák összessége.
A veszteség kapcsán megtapasztalt gyász során kapcsolatba kerülünk olyan élményekkel, érzésekkel, felmerülhetnek olyan kérdéseink, amelyek megmozgatják addigi világlátásunkat, a világban elfoglalt helyünket, szerepünket.
Jogi képviselet: beteg- és ellátottjogi
Az Integrált Jogvédelmi Szolgálat (1134 Budapest, Tűzoltó u.33.) által foglalkoztatott betegjogi képviselők az egészségügy területén (egészségügyi intézmények, kórházak, klinikák, rendelőintézetek) képviselik a betegek jogait, míg az ellátottjogi képviselők pedig az idősellátásban (bentlakásos intézmények, házi segítségnyújtás, nappali ellátás stb.) képviselik az idősek jogainak érvényesítését.
Kommunikáció a demens személlyel
Az emberi gondolatok kifejezésének egyik legfontosabb eszköze a beszéd és a testbeszéd. A demenciában szenvedő emberek a betegség előrehaladásával ezt a képességüket is veszítik, igy egyre nehezebben tudják gondolataikat, érzéseiket, véleményüket megosztani másokkal. A beszéd és a gondolatok megfogalmazásának képessége a betegség egyes stádiumainak megfelelően fokozatosan vész el.
Napirend
Minden ember számára a napirend egy keretet ad. A demenciával élők esetében ennek még nagyobb jelentősége van. Kiszámíthatóvá teszi a mindennapokat, biztonságérzetet ad. Hozzájárul az egészséges életritmushoz, biztosítja a jóléthez való nyugalmat, befolyásolja a gondozott állapotát, segíti a meglévő szokások, képességek megtartását, minél későbbi elvesztését.
Napközi - nappali demens ellátás
A kérdés egy jóhangulatú, tevékeny, szeretettel teli délelőttön hangzott el egy demenciával élők számára kialakított napköziben. Azt, hogy minek örültünk, másnapra elfelejtettük, de az öröm érzése megmaradt. Szakemberként soha nem kaptam még ennél hitelesebb visszaigazolást.
A demenciával élők nappali ellátása -a napközi- enyhe, esetleg középsúlyos diagnózissal rendelkező időseket fogad.
Stádiumok
A memória zavar felmérése mellett kiemelt jelentőséggel bír a tájékozottság, a mindennapi aktivitás, az életvitel, azaz önfenntartás és önellátás szintjének megállapítása, mely a demencia súlyosságát határozza meg.
A demencia súlyossági stádiuma az érintettek szükségleti szintjét jelenti. Minden esetben a betegség tünetei és az életviteli aktivitás alapján a szakorvos határozza meg.
Veszteség
A lelki egyensúlyvesztés egyik alapvető forrása az ember életében a veszteségélmény. Talán nincs is olyan ember, aki élete során nem élt át már valamilyen veszteséget. Ezeknek számtalan formája lehet gyermekek és felnőttek életében egyaránt. A közfelfogás legtöbbször azonosítja a veszteség fogalmát a haláleseti gyásszal.